Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Konteyner taşımacılığı, konteyner adı verilen sandıklarla yapılan bir nakliye türüdür. Konteynerlar, aynı boyutlarda standart ölçüler olacak şekilde üretiliyor olsa da farklı türleri mevcuttur. Bu türler, taşınacak olan yüke göre seçim şansı tanıyor.

Konteyner taşımacılığı, karayolu, denizyolu, havayolu ve demir yolu taşımacılığı gibi türlerle beraber tercih edilebilir. Çoğunlukla denizyolu taşımacılığı ile tercih edilen bu taşımacılık türünde aynı ürün gruplarının taşıması yapılabildiği gibi aynı konteyner içinde farklı ürün grupları da yer alabiliyor.

konteyner taşımacılığı

Konteyner Taşımacılığının Avantajları

Taşımacılık hizmeti birçok farklı türleriyle avantaj ve dezavantaj sağlamaktadır. Konteyner taşımacılığı da her taşımacılık türü gibi avantajlara ve dezavantajlara sahiptir fakat diğer birçok taşımacılık türü ile uyumlu olması sayesinde dezavantajlarını en aza indirgemektedir.

Konteyner taşımacılığı, öncelikle tek seferlik yükleme yapılıp tekrar tekrar açılmadan yapılan bir taşımacılıktır. Bu sayede istifleme işleminin az olmasına ek olarak yükün zarar görmesi ve süreçlerin uzaması engelleniyoruz. Ayrıca zaman kayıpları da uzman personellerimiz engelliyor.

Konteynerlar boyut olarak oldukça büyüktürler. Bu sayede yükleme ve boşaltma işlemleri oldukça rahat ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bu da yükleme ve boşaltma işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi demektir.

Konteyner taşımacılığının diğer bir avantajı ise kullanılan konteynerların oldukça dayanıklı ve ürün tipine göre farklı özelliklerde ve türde olmasıdır. Böylece konteynerler yüklerin taşıma esnasında hasar görmesini engellemektedir. Bu sayede dış etkenlerden koruyan bir yapısı olmasına ek olarak hava da geçirmemesi gıda benzeri yükler için bozulma olmasını da engellemektedir.

Parsiyel Taşımacılık ile Farklı Ürün Grupları

Gemilerde konteyner içerisinde farklı ürün gruplarına ait yükler rahatlıkla taşınabiliyor. Bu sayede hem yerden tasarruf sağlanırken maliyet olarak da yararı olmaktadır.

Konteyner taşımacılığı için genelde demir yolu ve denizyolu tercihi yapıldığından taşıma işlemi güvenli olmaktadır. Konteynerların da sağlam ve dayanıklı malzemelerden yapılıyor olması, yüklerin daha da güvenli bir şekilde yerlerine ulaştırılması demektir.

Konteyner taşımacılık ile parsiyel taşımacılık bir arada olabilmektedir. Komple yükleme yapılamadığı durumlarda parsiyel taşımacılık tercih edilip, birçok müşterinin yükü tek bir konteyner içine yerleştirilebilmektedir. Bu sayede hem maliyet düşmektedir hem de zaman kazanılmaktadır.

Gemilerle deniz aşırı ülkelere yapılacak taşımacılık için, denizyoluyla yapılan konteyner nakliyesi lojistik sektöründe en ucuz taşımacılık yöntemi olarak öne çıkıyor.

Yine konteyner taşımacılığının bir diğer avantajı ise denizyolu ile nakliyenin tercih edildiği ortaya çıkıyor. Bu sayede gemilerin limanda daha az beklemesi maliyeti düşüren bir etkendir. Çünkü konteynerların gemiler gelmeden önce hazır olması zaman tasarrufu sağlıyor. Bu sayede gemiler limanda yanaştığında beklemiyor. Konteynerların hazır bir şekilde gemilere yüklenmesi yapılabiliyor. Böylelikle hem maliyetin hem de sürenin ciddi oranda düşmesine olanak sağlıyor.

Taşınması Sağlanan Ürün Grupları

Konteynerlar geniş hacimleri ve dayanıklı yapıları ile çok farklı ürün gruplarının taşınmasında kullanılabilmektedir. Böylelikle konteynerlerin farklı türlerde taşınacak olan ürün grubuna göre farklı tercihler yapılabilmektedir.

Konteyner taşımacılığı ile beyaz eşya ve yedek parçaları, tekstil ürünleri, makinalar ve makine parçaları, sanayi ürünleri, tarımsal maddeler, hammaddeler ve daha birçok farklı ürün taşınabiliyor. Ayrıca tehlikeli maddelerin taşınması için de genelde tercih edilebilebiliyor.

Konteynerlar rahat yükleme yapılmasına imkân tanımasının yanında farklı ürün gruplarının da aynı yerde taşınmasını sağlar. Konteynerin içine yüklerin yerleştirilmesi doğru bir şekilde yapıldığında hasar görmelerinin de önüne geçiliyor.

Logi Maks olarak uzman ekibimizle yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması son derece profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Uzman personelimiz sayesinde yüklerinizde aksaklık ve hasar oluşmasına imkân verilmiyor. Böylece YLC Lojistik tarafından yüklerin sorunsuz, güvenilir ve zamanında teslimatı yapılıyor.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığı

Logi Maks, uluslararası konteyner taşımacılığı hizmetini profesyonel ekibimiz ve tecrübemizle kaliteli bir şekilde sunmaktayız. Karayolu, denizyolu, havayolu ve demir yolu taşımacılığının hepsiyle konteyner taşımacılık hizmeti verilmektedir ve yüklerin kapıdan kapıya teslimatı da yapılabilmektedir. Taşıma işlemi boyunca yüklerin sigortalanması sayesinde de herhangi bir olumsuz durumda mağduriyet oluşmasını engelliyoruz.


KARAYOLU TAŞIMACILIĞI   FRIGO SOĞUK TAŞIMACILIK   KONTEYNER TAŞIMACILIĞI   DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI   INTERMODAL TAŞIMACILIK